Kasztanowy Pałac

O nas

Dziś Kasztanowy Pałac w podpoznańskim Swadzimiu odzyskał blask. Wskrzeszamy historię i tworzymy przytulne i zaciszne miejsce poza miastem. Pałacowe pomieszczenia oraz część restauracyjna znajdują się w sąsiedztwie licznych obszarów zieleni. Warto smakować specjały naszej kuchni w tym niezwykłym otoczeniu. Zapewniamy organizację szkoleń, konferencji oraz spotkań okolicznościowych.

Neoklasycystyczny pałac w podpoznańskim Swadzimiu do 1939 r. pełnił funkcję siedziby znanej ziemiańskiej rodziny Plucińskich, którzy byli jego ostatnimi przedwojennymi właścicielami. Projekt rezydencji w 1910 r., na zlecenie Leona Plucińskiego (1875-1935), posła na Sejm, działacza społecznego i  patrona Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych, wykonał sławny architekt Roger Sławski, który zaprojektował też skrzydło Bazaru przy pl. Wolności w Poznaniu. Do piętrowego budynku pałacu, wzniesionego na rzucie prostokąta, nakrytego płaskim dachem, w 1924 r. dobudowano skrzydło. Składający się z trzech brył obiekt po wojnie przejęło państwo – funkcjonowała tu Akademia Rolnicza. Po upadku PRL pałac odzyskała spadkobierczyni rodziny Plucińskich, która sprzedała majątek w 2007 r.

Wokół pałacu rozciąga się ponad 7-hektarowy, piękny park krajobrazowy ze stawem, z charakterystycznymi rozłożystymi kasztanowcami, założony w XIX w.

Przewiń do góry